Microsoft, Windows’u etkinleştirmeyene bu özelliği vermiyor!

Microsoft, etkinleştirilmemiş Windows sistemlerinde kısıtlamalara devam ediyor. Son olarak kısıtlamalardan bazılarının Edge tarayıcısında uygulanacağını ortaya çıktı. Şirket, son Edge Canary sürümü kapsamında etkinleştirilmemiş Windows’ların belirli tarayıcı ayarlarına erişimini engelledi.

Windows etkinleştirmeyenler için Edge kısıtlaması yolda

Microsoft, Windows 11 ile birlikte etkinleştirilmemiş sistemlere büyük kısıtlamalar getirmeye başladı. Bunların başında Windows Ayarlarında uygulanan kısıtlamalar yer alıyor. Kullanıcıların özelleştirme ve kişiselleştirme özelliklerine erişmesine izin verilmiyor.

Benzer bir kısıtlama Edge için de uygulanacak gibi görünüyor. Edge Canary’de görülen bir uyarı kapsamında Microsoft, “Windows’un etkinleştirilmediğini fark ettik, bazı özelleştirmeler sınırlandırıldı” ifadelerini kullanıyor.

Değişiklikler, Edge Canary 101.0.1264.37 sürümünde görüldü. Ancak tam olarak hangi Edge ayarlarının kısıtlanacağı belli değil. VPN ve reklam engelleyici gibi yeni nesil özelliklerin etkinleştirilmemiş Windows sistemlerinde kullanımı engellenebilir.

Edge’ için kısıtlamanın şimdilik Canary sürümünde olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani henüz kararlı sürümdeki kullanıcıları etkilemiyor. Microsoft, geniş dağıtımdan önce kullanıcı tepkisini ölçmeyi planlıyor olabilir.

Edge ayrıca bir süredir tarayıcı optimizasyonlarına önem veriyor. Ortaya çıkan ekran görüntülerinde Edge‘de Ayarlar kısmındaki Kaynak Kontrolü bölümünden RAM sınırlama işleminin yapılabileceğini görüldü. Kullanıcılar, belleği sürekli ya da sadece oyun oynarken kısıtlama seçeneğine sahip olacaklar.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Microsoft Edge için yeni kısıtlama kararını nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir